Czym są badania wydolnościowe?

Badania wydolnościowe są testem sprawdzającym możliwości fizjologiczne oraz motoryczne organizmu. Fizjologicznie za pomocą analizatora zakwaszenia mięśni podczas wysiłku wyznaczymy tętno na progach metabolicznych – efektywność tlenowa i próg przemian beztlenowych.

To ocena tzw. potencjału biologicznego. Motorycznie na podstawie prędkości na progach oraz mocy w watach. To tzw. ocena zdolności motorycznych Twojego ciała. Zakres tętna, który określimy pokaże nam na jakim poziomie wytrenowania jesteś. Moc lub prędkość jaką masz wydolność i możliwości organizmu.

Na czym polegają i jaka jest ich rola?

Badanie polega na wykonaniu wysiłku fizycznego o narastającej intensywności, podczas którego za pomocą analizatora zakwaszenia określimy twój próg przemiany tlenowej (efektywność tlenową) i beztlenowej (czyli tzw. zakresy treningowe). Informacje te wykorzystasz do pracy z pulsometrem, do efektywnego spalania tkanki tłuszczowej oraz oceny twojego poziomu wytrenowania. Wartości te zmieniają się pod wpływem regularnego i zaplanowanego treningu. Dlatego też, badanie powinno wykonywać się średnio około trzech razy w ciągu jednego sezonu treningowego. Częstotliwość badań wpływa nie tylko na stan wiedzy na temat poziomu wytrenowania, ale również motywuje poprzez zauważalne postępy wzrostu wydolności. Jeśli planujemy osiągnąć wyższą formę, zacznijmy kontrolować swoje ciało.

Dla kogo?

Dla sportowców wyczynowych, dla osób amatorsko uprawiających sport, dla osób chcących zmienić styl życia na aktywny. Dyscypliny szczególnie takie jak: kolarstwo górskie i szosowe, triathlon, biegi długodystansowe, wioślarstwo itp. Również osoby ćwiczące w klubach fitness lub trenujące w innych miejscach, chcące zwiększyć osiągnięcia swojego ciała oraz osoby starsze, które w swoim założeniu traktują ćwiczenia fizyczne prozdrowotnie.

Zespół tworzą

Stanisław Michalski – opiekun projektu FTI Lab badania wydolnościowe, trener w projekcie FTI Academy, absolwent AWF w Poznaniu, nauczyciel wychowania fizycznego, Silver instruktor FTI Cycling Indoor & Outdoor, instruktor Survivalu oraz odnowy biologicznej. Były zawodnik KTK Winiary-Kalisz, mistrz Polski w Sprincie Olimpijskim na torze kolarskim oraz finalista Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym.

Radosław Kozal - instruktor programu rowerowego FTI Cycling Indoor & Outdoor, opiekun i trener sekcji kolarskiej FTI Academy, uczestnik zawodów szosowych oraz wyścigów XC, maratonów MTB i innych form kolarstwa górskiego. Członek kadry FTI lab - badania wydolnościowe. Pasjonat dobrze przepracowanych treningów.

Artur Kozal – właściciel firmy FTI, twórca programu FTI Cycling Indoor & Outdoor, absolwent AWF w Poznaniu, od 1998 roku zawodnik kolarskich klubów sportowych, indywidualny i drużynowy amatorski Mistrz Polski w kolarstwie szosowym, wielokrotny medalista ogólnopolskich wyścigów i maratonów szosowych, maratonów MTB oraz wyścigów XC, trener personalny, główny trener kolarstwa FTI Academy i FTI Racing Team.

Dawid Lewiński - Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ratownik medyczny Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

Katarzyna Krych-Garsztka - Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek - Biologia, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, kierunek - Żywienie i suplementacja w sporcie, tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej, adiunkt w Zakładzie Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Od kiedy działamy?

Projekt FTI Lab powstał w 2012 r. w celu pracy z naszymi podopiecznymi, mając na uwadze ocenę stanu wytrenowania, kontrolę oraz prognozę postępów w treningu wytrzymałościowym. Szybko okazało się, że badania wydolnościowe sprawdzają się nie tylko w pracy z najlepszymi ale także z osobami początkującymi, które zaczynają swoją przygodę ze sportami długodystansowymi a chciałyby to robić bezpiecznie i profesjonalnie. Aktualnie prowadzimy badania dla naszych sportowców, dla grup oraz organizujemy akcje w wielu klubach fitness. Wykorzystując naszą wiedzę, umiejętności i doświadczenie cały czas rozwijamy projekt pod względem merytorycznym oraz praktycznym.

Dlaczego FTI Lab?

Wykonujemy badanie z pomiarem mocy i prędkości na progach co jest bardzo ważnym elementem do oceny stanu wytrenowania, możliwości a nawet predyspozycji. Badanie daje nam dokładne informacje na jakim poziomie wytrenowania jesteśmy, jak trenować oraz po powtórzeniu badania jakie są efekty pracy. Ponad to klient po badaniu otrzymuje poza wartościami progów, prędkości oraz mocy tabelę z wytyczonymi 7 indywidualnymi strefami treningowymi jak też krótką konsultację opartą o wyniki. W czasie badania możesz także skorzystać z pomiarów masy ciała oraz składowych organizmu (masa ciała, procent tkanki tłuszczowej, nawodnienie, tkanka mięśniowa, masa kości, wiek metaboliczny). Są to cenne informacje o stanie zdrowia jak też sposobu odżywiania czy nawet doboru sprzętu.